Історія

Житомирська обласна  дитяча клінічна лікарня введена в експлуатацію 29 грудня 1984 року. З перших днів головним лікарем лікарні був призначений Заслужений лікар України Марченко Віктор Федорович, який очолював колектив лікарні понад 30 років. З  2017 року директором  призначений Заслужений лікар України Довгополий Юрій Дмитрович.

Пріоритетними напрямками роботи лікарні з часу її створення є:

  • впровадження сучасних технологій, прогресивних методик діагностики та лікування дітей;
  • висока спеціалізація і ріст професійної майстерності медичного персоналу;
  • ефективність, комплексність, наступність в наданні медичної допомоги дітям;
  • удосконалення спеціалізованої медичної допомоги новонародженим;
  • розвиток хірургічної, високотехнологічної допомоги дітям;
  • удосконалення форм і методів реабілітації дітей;
  • використання багатоканальних джерел фінансування;
  • розвиток співпраці з міжнародними організаціями.

За роки існування заклад виріс в потужний, високопрофесійний багатопрофільний, сучасно оснащений лікувально-діагностичний, організаційно-методичний центр по наданню спеціалізованої медичної допомоги дитячому населенню області.

В лікарні розгорнуті ліжка майже по 30 профілям, функціонують 13 клінічних відділень; 4  сучасні діагностичні відділення: ендоскопічне, рентгенологічне, відділення функціональної та ультразвукової діагностики, клініко-діагностична лабораторія; консультативна поліклініка та відділення екстренної (невідкладної) медичної допомоги.

В колективі лікарів працює працює 1  професор, доктор медичних наук, 5 кандидатів медичних наук, 5-ти лікарям присвоєно звання «Заслужений лікар України».

Щороку спеціалісти закладу впроваджують в практичну діяльність 1-2 винаходи, біля 80-ти нових методик, до 10-ти раціоналізаторських пропозицій, постійно проводять науково-практичні дослідження, які в подальшому застосовуються в роботі відділень та медичних закладах регіонів України. Фахівці лікарні мали змогу підвищити свою кваліфікаційну майстерність в зарубіжних клініках: Японії, Німеччини, Англії,  Польщі, Швеції, Швейцарії, Ізраїлю, США, Чехії, Білорусі.

Спеціалістами закладу розроблена і впроваджена система диспансерного спостереження за дітьми з важкою патологією, яка протягом багатьох років дала свої результати. Так, рання реабілітація дітей з “групи ризику” по перинатальній патології зменшила первинний вихід на інвалідність за останні 10 років по дитячому церебральному паралічу майже в 1,5 рази.

Впровадження в практику роботи онкогематологічної служби сучасних протоколів лікування злоякісних новоутворень дозволило значно знизити смертність дітей від цієї патології та досягти довгострокових ремісій. Цьому сприяє участь в Міжнародному проекті з лікування дитячої гострої лімфобласної лейкемії в рамках Української кооперативної групи. Таким чином, довгострокові ремісії були досягнуті більше ніж у 80% хворих.

В лікарні щорічно виконується більше 4,5 тисяч оперативних втручань. Колективи хірургічних відділень плідно співпрацюють з вченими провідних наукових закладів України та зарубіжних клінік.

За останні роки лікарі хірургічного профілю впровадили в практику цілий ряд реконструктивно-відновних та стабілізуючих операцій з використанням шкірної, сухожильно-м’язевої та різних видів кісткової пластики; корекції післяопікових ускладнень, об’ємних пухлинних та інших процесів, які потребують косметичної корекції; реконструктивні операції на нирках, сечовому міхурі, органах черевної порожнини, грудної клітини, органах зору.

Значною подією стало впровадження в 2000 році в дитячу хірургічну практику лапароскопії, що дало можливість розширити спектр оперативних втручань, вдвічі скоротити середній термін лікування, знизити кількість післяопераційних ускладнень тощо. З ініціативи МОЗ України в 2004 році на базі Житомирської обласної дитячої лікарні відкрито філію кафедри дитячої хірургії Національної медичної академії післядипломної освіти ім. П.Л. Шупика з курсу “Абдомінальна лапараскопічна хірургія дитячого віку”, яку очолив д.мед.н. Русак П.С. Наказом МОЗ України від 12.12.2012р. №1046 лікарні надано статус клінічного лікувально-профілактичного закладу, з того часу лікарня є клінічною базою академії.

Реалізація системи заходів профілактики дитячої інвалідності від вродженої ортопедичної патології зменшила кількість пізно діагностованих вроджених вивихів кульшового суглобу за останні 30 років майже у 8 разів. Завдяки цьому основний уклін в лікуванні даної патології перенесено з оперативних методів на консервативні. В останні роки позитивно зарекомендував себе метод хірургічної реабілітації дітей з дитячим церебральним паралічем.

Значна увага приділяється розвитку анестезіологічної служби та служби інтенсивної терапії. В закладі працює 3 відділення:

  • анестезіології з ліжками інтенсивної терапії;
  • анестезіології з ліжками інтенсивної терапії для новонароджених;
  • дитяче інфекційно-боксовавне відділення з ліжками для інтенсивної терапії.

Ці відділення достатньо оснащені сучасним обладнанням,  що дало змогу знизити показники госпітальної летальності в 2,5 рази (від 0,7 на початку діяльності до 0,3 на 100 пролікованих). В лікарні проводиться цілеспрямована робота по “боротьбі з болем”. Так дитяча анестезіологічна служба широко застосовує загальне знечулення при різних видах оперативних втручань та маніпуляцій (у 99% випадків).

З відкриттям в 1992 році відділення анестезіології та інтенсивної терапії для новонароджених значно покращилась якість надання медичної допомоги даній категорії хворих. У відділеннях неонатального профілю щорічно проліковується біля 2000 новонароджених дітей.

Враховуючи ріст захворюваності новонароджених та її вплив на формування первинного виходу на інвалідність, на базі неонатологічних відділень організовано роботу ліжок для етапної реабілітації недоношених, дітей з перинатальним враженням нервової системи, вродженими вадами розвитку, лікованих оперативно. Значна увага приділяється підготовці медичного персоналу з питань первинної реанімації та ранньої реабілітації новонароджених.

Надання допомоги хворим з соматичною патологією проводиться в 3-х педіатричних відділеннях, приймально-діагностичному, неврологічному. Тут лікуються хворі з гастроентерологічною, нефрологічною, пульмонологічною, алергологічною, імунологічною, ендокринологічною, кардіоревматологічною, неврологічною патологіями.

На базі консультативної поліклініки надається консультативна допомога за 26 спеціальностями, відвідування в консультативну поліклініку складають більше 120 тисяч. Кожна друга дитина, яка отримує медичну допомогу, є сільським жителем.

Постійно розширюються можливості діагностичних відділень і служб.

В 1996 році на базі лікарні створено ендоскопічне відділення для дітей, в якому проводиться на протязі року більше 3-х тис. діагностичних досліджень і ендоскопічних втручань.

У відділеннях ультразвукової та функціональної діагностики за рік виконується до 18 тис. функціональних та до 40 тис. – ультразвукових досліджень.

У практику впроваджено дуплексну сонографію судин головного мозку на екстра- та інтракраніальному рівнях; ехокардіоскопію в режимі кольорового, імпульсного та постійнохвильового доплера; холтерівський моніторинг, міографію.

Значної уваги заслуговують роботи лікарів-мікробіологів, які розробили та впровадили в практику цілий ряд прогресивних методик діагностики, серед яких: експрес-діагностика менінгітів та диференціальна діагностика гнійних і серозних менінгітів, моніторинг за станом захворюваності новонароджених в пологових стаціонарах області на підставі результатів бактеріологічного обстеження новонароджених, які поступають на лікування в лікарню, виготовлення аутовакцин і застосування їх в лікуванні дітей з хронічними гнійно-септитичними процесами, мікробіологічна діагностика анаеробних інфекцій.

З метою надання спеціалізованої медичної допомоги дітям та практичної допомоги фахівцям ЗОЗ області лікарями закладу проводиться щорічно значна кількість виїздів. Практикуються виїзди на клініко-патологоанатомічні конференції, кущові семінари-тренінги з основних розділів роботи для педіатрів, сімейних лікарів, середнього медичного персоналу та інших фахівців, які опікуються здоров’ям дітей.

На сучасному етапі колектив лікарні працює над виконанням пріоритетних завдань:

– високий рівень задоволеності пацієнтів;

– розвиток спроможності закладу завдяки оновленню матеріально-технічної бази, зміцнення кадрового потенціалу та впровадження сучасних методів діагностики та лікування;

– забезпечення діяльності в рамках договору з НСЗУ;

– зниження рівнів смертності дитячого населення;

– дотримання прав та соціальних гарантій працівників.