З 27 по 29 вересня 2017 року в м. Вроцлав (Польща) проходив 7-й щорічний конгрес Європейського товариства дитячих ендоскопічних хірургів (ESPES). На заході були присутні хірурги із Польщі, Франції, Нідерландів, Іспанії, Італії, Великобританії, Бельгії, Португалії, Сербії, Туреччини, Єгипту, США та інших країн. Приємно відмітити, що делегація України нараховувала біля 50 фахівців з різних регіонів держави. Від Житомирщини були присутні: завідувач хірургічним відділенням №1 КУ «Житомирська обласна дитяча клінічна лікарня», обласний позаштатний дитячий хірург, д.мед.н., професор кафедри дитячої хірургії НМАПО імені П.Л. Шупика П.С. Русак та дитячий хірург хірургічного відділення №2 КУ «Житомирська обласна дитяча клінічна лікарня», обласний позаштатний дитячий уролог, к.мед.н., доцент, викладач кафедри дитячої хірургії НМАПО імені П.Л. Шупика Д.В. Шевчук.
На Конгресі розглядались питання сучасного стану ендоскопічної дитячої хірургії та перспективи її розвитку. Загальновідомо, що історія розвитку мініінвазивної хірургії бере свій початок в Україні. В 1969 році свої результати представили донецькі дитячі хірурги М.Л. Кущ і А.Д. Тимченко і лише у 1971 році подібні результати представили хірурги зі США.
Порівнюючи сучасний стан ендоскопічної хірургії в Україні та інших країнах, необхідно констатувати, що спектр хірургічних втручань майже не відрізняється. Кількість післяопераційних ускладнень є стабільною. В той же час якість медичного обладнання та інструментарію на порядок вищий. В перспективі світ рухається до роботизованої ендоскопічної хірургії. Це більш договартісний розділ хірургії, але він дозволяє виконувати більш точні втручання у важкодоступних місцях та життєвоважливих органах людини (печінка та підшлункова залоза, головний мозок, очне яблуко).
Наступний Конгрес Європейського товариства дитячих ендоскопічних хірургів проходитиме у вересні 2018 року у м. Брюсель (Бельгія).